Tak, tak, nie spodziewałem się, ze tam trafię, gdy przyniosłem do mojej pani polonistki prace na konkurs o budowniczych Nowej Huty…
Gala finałowa konkursu „Opowieść o prawdziwych ludziach Nowej Huty" odbyła się 18.11.2019r. w Ośrodku Kultury ART ZONA, na os. Górali. ...
Przybyło bardzo dużo osób. Były dzieci, czyli laureaci konkursu, ich rodzice, dziadkowie, babcie, nauczyciele ze szkół, z których pochodziły prace, zaproszeni goście. Naszą szkołę reprezentowała Pani Wicedyrektor Krystyna Nowak, ja i mój Dziadek.
Zakończenie konkursu miało bardzo uroczysty charakter. Rozpoczęło się od powitania przybyłych i odśpiewania hymnu. Potem były występy dzieci w pięknych strojach krakowskich. Towarzyszyła im trzyosobowa orkiestra. Dodam, że cała gala była przeplatana scenkami z historii budowy Nowej Huty, muzyką i śpiewem. A mnie najbardziej podobała się „Piosenka o Nowej Hucie”.
Przed rozdaniem nagród pani prowadząca powiedziała, że konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, bo zgłoszono 150 prac. Nagrodzono około 20. Ja otrzymałem dyplom i nagrodę za zajęcie III miejsca. Ale zaskoczenie!
Potem nastąpiło wręczenie nagród oraz odczytywanie fragmentów prac, które zawierały wspomnienia prawdziwych budowniczych Nowej Huty. Wraz z nagrodzonymi wchodzili na scenę ich dziadkowie i babcie, których wspomnienia opisano w pracach. Oni też otrzymali upominki. Na zakończenie wspólne zdjęcie. Dumnie odśpiewaliśmy Rotę oraz Barkę- ulubioną piosenkę św. Jana Pawła II.
Czułem się niezwykle, mogąc być częścią tego wydarzenia, a nie tylko jego obserwatorem.
To było bardzo piękne spotkanie, które na długo pozostanie w mojej pamięci, także ze względu na uczestnictwo w nim mojego Dziadka i Babci.
Jakub Ś.