Ostatnie już w tym roku zajęcie poświęcone Nowej Hucie dotyczyły terenów zielonych. Projektanci tworząc nowe miasto inspirowali się ideą miasta - ogrodu. My dzielna ekipa … spotkanie z przyroda Nowej Huty rozpoczęliśmy od części teoretycznej … w sobotni poranek w Ośrodku Kultury im. CK Norwida. Cześć praktyczną realizowaliśmy w kolejne popołudnia. Tym razem karta zadań zaprowadziła nas na Łąki Nowohuckie, kto jeszcze tu nie dotarł - polecamy! Łąki stanowią pozostałość po starorzeczu Wisły. Odnaleźć tu można wiele gatunków roślin i zwierząt. Możemy tu spotkać zagrożone wyginięciem ptaki ( derkacz, dzierzba gąsiorek, bączek). Tuż obok w Parku Żeromskiego dotarliśmy do ,, domku na drzewie’’, który przypomina powiększone gniazdo gąsiorka. Stąd podziwialiśmy całe Łąki Nowohuckie. Spacerując po Parku Żeromskiego na jednej z alejek odnaleźliśmy napis - to cytat z książki ,,Przedwiośnie’’ ,,Każdy ma swoje miejsce ulubione w dzieciństwie - to jest Ojczyzna duszy’’.
Nowa Huta miała mieć swój rynek i ratusz, pomysł ten nigdy nie został zrealizowany. W miejscu gdzie miały powstać obecnie znajduje się piękny park nazwany Ratuszowym. Park przyciąga dużą ilością zieleni, kwiatów, ławeczek. Przy jednej z alejek stoi biblioteczka, do której można przynieść przeczytane książki lub wybrać coś dla siebie. Tu odnaleźliśmy jedna z rzeźb jakich wiele w tej dzielnicy. Ta rzeźba … to nasze kolejne zadanie plastyczne, którym jak zawsze zajmie się Hubert.

Spacerując tak kolejny raz spotkaliśmy się z postacią Stefana Żeromskiego, tym razem dotarliśmy na ulicę , która nosi jego imię. Nasza uwaga przykuło tu duże drzewo, które wyróżnia się wśród innych - to platan. Ze względu na wartość przyrodnicza drzewo zostało objęte ochrona - świadczy o tym tabliczka umieszczona na pniu z napisem Pomnik Przyrody. Nasze spotkanie z nowohucka przyroda zakończyliśmy w Krzesławicach w Dworku Jana Matejki. Cisza spokój i teraz już nikogo z nas nie dziwi dlaczego Jan Matejko lubił tu przebywać. Tą relacją żegnamy się w tym roku szkolnym, na podsumowanie całego projektu zapraszamy we wrześniu.

Gabrysia, Wiktoria, Hubert uczniowie klasy VI