Przed naszymi uczniami biorącymi udział w projekcie Nowa Huta 2.1 postawione zostały kolejne zadania. Tym razem wybraliśmy się na poszukiwania śladów konfliktów wojennych z XX wieku. Naszą wędrówkę z kartą zadań rozpoczęliśmy od znanego wszystkim mieszkańcom Nowej Huty czołgu. Stoi on na os. Górali od roku 1969, a jego historia sięga wydarzeń z roku 1945 kiedy to brał udział w walkach pod Toporowem, Budziszynem i na terenie Czechosłowacji.
W naszej dzielnicy znajduje się kilka miejsc upamiętniających tragiczne wydarzenia z okresu II wojny - to miejsca martyrologii. Pomnik na skrzyżowaniu ulicy Wańkowicza i ulicy Stadionowej upamiętnia 11 osób rozstrzelanych tu w 1943 przez hitlerowców. Nieopodal na ulicy Stadionowej w miejscu obecnej kładki stoją duże betonowe elementy - to zapora przeciwczołgowa. W przypadku zagrożenia jeden z takich betonowych słupów miał zostać wysadzony i zablokować możliwość przejazdu czołgów przez most kolejowy. Karta zadań doprowadziła naszą drużynę na os. Szkolne, gdzie odnaleźliśmy ślady tzw. ,,zimnej wojny’’ czyli czasu napięcia pomiędzy państwami skupionymi wokół NATO i Układu Warszawskiego. Osiedle Szkolne jest jednym z najciekawszych miejsc do opowieści o schronach. Można tu odnaleźć wiele wyłazów czyli wyjść ze schronów ewakuacyjnych. Przypominają one niewielkie,, domki’’ z siatkowymi panelami na bokach. Z okresu ,,zimnej wojny’’ zachowało się tu wiele schronów przeciwlotniczych, które budowano pod blokami oraz budynkami użyteczności publicznej. Przy wejściu do jednej z klatek bloku 33. odnaleźliśmy napis ,,SCHRON’’. Jeden z takich schronów przedstawia praca plastyczna Huberta - to jedno z zadań ze ścieżki rzemiosła, które realizujemy jako drużyna od początku udziału w projekcie. Zadaniem dodatkowym zajęła się kolejny już raz Marta. Na terenie Nowej Huty zachowało się pięć fortów Twierdzy Kraków. Budowała je pod koniec XIX wieku monarchia Austro-Węgierska, na której terenie znajdował się wtedy Kraków. Marta opisała jeden z fortów na os. Złotego Wieku - Fort Batowice. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.