W grudniu w poszczególnych klasach odbyły się lekcje historii przybliżające uczniom okoliczności wprowadzenia stanu wojennego. Lekcje te miały na celu  ukazanie uczniom tego trudnego czasu w historii naszej Ojczyzny w wielu  aspektach. Uczniowie poznali rygory stanu wojennego, realia codziennego życia z towarami na kartki czy gigantycznymi kolejkami po wszystko. Najtrudniej było jednak wytłumaczyć naszym uczniom dlaczego ginęli niewinni ludzie. Dlaczego zginęli górnicy w Kopalni Wujek, dlaczego zginął Bogdan Włosik, Grzegorz Przemyk, błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko i wielu innych.

Instytut Pamięci Narodowej  udostępnił naszej szkole wystawę tematyczną,, 586 dni stanu wojennego’’, która ukazała młodym odbiorcom wiele dramatycznych momentów z historii naszego kraju i dzielnicy.

14 grudnia gościliśmy w naszej szkole pana Leszka Jaranowskiego - działacza opozycyjnego,  drukarza i wydawcę pism podziemnych w latach 80- tych oraz pana Kazimierza Łapczyńskiego  założyciela podziemnych struktur Solidarności na terenie Nowej Huty oraz panią Magdalenę Maliszewską - działaczkę organizacji ,,Wolność i pokój’’.

Młodzież naszej szkoły miała okazje wziąć udział w żywej lekcji historii. Uczniowie mogli posłuchać o wydarzeniach lat 1981- 1983 od bezpośrednich jej świadków, obejrzeli fragmenty filmów poświęcone zaproszonym gościom. Na koniec uczniowie wzięli udział w zajęciach praktycznych polegających na drukowaniu nielegalnych pism i ulotek z lat 80 - tych.

Spotkanie to było adresowane do uczniów klas trzecich gimnazjum i cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Młodzież dzięki projektowi mogła poznać absurdy minionej epoki oraz bezwzględność władzy komunistycznej, która nie cofała się przed niczym stosując brutalny  terror by utrzymać zdobyta nielegalnie władzę.

Nie możemy i nie chcemy o tym zapomnieć.