Czy znaczenie wapnia w organizmie człowieka można przedstawić przy pomocy skorupek z jajek i kilku(nastu) książek? Jak policzyć ile kości ma człowiek, posługując się patyczkami lub zapałkami? Jak przygotować zdrowe śniadanie i o czym mówi nam 12 zasad zdrowego odżywiania?

Nasi Pierwszoklasiści już to wiedzą!

W czwartek – Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania – wzięli udział w akcji: „Śniadanie daje moc!”. Na początku sprawdzali ile książek można ułożyć na przeciętych na pół skorupkach z jajek. Skorupki kojarzyły im się z czymś bardzo lekkim, jednak okazało się, że potrafią być bardzo silne. Uczniowie dowiedzieli się, że skorupki zbudowane są z wapnia. Dokładnie tak samo, jak nasze kości, które muszą dźwigać ciężar całego naszego ciała. Nie możemy więc zapominać o wapniu wzmacniającym kości. Wapń znajduje się w produktach mlecznych, których wymienienie nie sprawiło naszym Pierwszoklasistom najmniejszego problemu. Do I klasy przyjechał także gość specjalny – Kostek. Dzieci próbowały policzyć ile kości ma człowiek. Z pomocą przyszła im zawartość małego pudełka, w którym znajdowało się dokładnie tyle zapałek, ile kości ma człowiek. Tutaj też zaskoczenie było niemałe, bo małe pudełko pomieściło ogromną liczbę zapałek. Po ustaleniu, że zapałki najlepiej będzie grupować w małe wiązki (np. po 10 sztuk) Uczniowie dowiedzieli się, że zapałek jest 356. Dokładnie tyle kości ma dziecko w ich wieku. Taka liczba robi wrażenie. Nasi Odkrywcy potrafią też wytłumaczyć, dlaczego dorośli mają mniej kości niż dzieci.

Po doświadczeniach nadszedł czas na przygotowanie wspólnego śniadania: zadbanie o czyste ręce, zrobienie kanapek, nakrycie stołu. Nie był to jednak zwyczajny posiłek. Śniadanie było bowiem w barwach narodowych. Było wspaniale, pysznie, smakowicie i…biało-czerwono!