Tym razem wybraliśmy się do History land czyli krainy historii. Wzięliśmy udział w bardzo ciekawej interaktywnej lekcji historii.

Nasza Szkoła bierze udział w konkursie organizowanym przez wydawnictwo Nowa Era "Projektanci edukacji". W ramach tego konkursu został opisany jeden z elementów projektu "Ołówek dla Tanzanii" – Ekologiczny Kiermasz Roślin.
Jest do zdobycia grant na realizację opisanego pomysłu. Jeśli uda nam się go zdobyć, nasi uczniowie wezmą udział w warsztatach dotyczących sadzenia i pielęgnacji roślin antysmogowych połączone z modną formą hodowli roślin jaką jest las w szkle. Dodatkowo zostaną zaprojektowane ekologiczne, bawełniane torby, które będzie można zakupić na Kiermaszu. Wydrukujemy też ulotki informacyjne, dotyczące prostych i "domowych" sposobów na ekologię w codziennym życiu. Całość dochodu z kiermaszu zostanie przeznaczona na pokrycie kosztów wysyłki materiałów papierniczych do Tanzanii!

Aby wspomóc nasz pomysł, można głosować na stronie internetowej organizatora.
Nasz projekt nosi nazwę "Ekologiczny Kiermasz Roślin".


Instrukcja do głosowania:

  1. Kliknij przycisk „Zagłosuj na ten projekt” przy wybranym pomyśle.

  2. Wpisz swój adres e-mail i zatwierdź przyciskiem „Zagłosuj na projekt” (jeśli głosujesz pierwszy raz, system poprosi Cię o uzupełnienie danych niezbędnych do udziału w głosowaniu).

  3. UWAGA! Adres e-mail należy aktywować linkiem, który zostanie na niego wysłany. Masz na to czas do północy.

  4. Głosowanie trwa 12 dni (do 13 grudnia). Uczestnik może oddać tylko jeden głos DZIENNIE na jeden projekt w danej kategorii wiekowej.

 

Serdecznie zapraszamy do CODZIENNEGO odwiedzania strony i głosowania :)

 

 

Ołówek dla Tanzanii

 

Projekt „Ołówek dla Tanzanii” jest projektem realizowanym przez Katolicką Szkołę Podstawową Ruchu Światło – Życie im. ks. F. Blachnickiego w Krakowie w ramach małopolskiego projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”. Jest to forma konkursu, której celem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi w potrzebie.

Koordynator: mgr Kamila Jakóbczak
Opiekun: mgr Iwona Sowa
Wolontariusze: uczniowie z klasy 7a i 7b

 

Idea projektu


Nauczyciele naszej Szkoły są w stałym kontakcie z Parafią św. Jana Pawła II w Sunya w Tanzanii, gdzie przebywa na misjach ks. Krzysztof Kasprzak. Po rozmowach z ks. Krzysztofem dowiedzieliśmy się, że na terenie parafii (2km od Sunyi w miejscowości Ibutu) znajduje się placówka na wzór naszego przedszkola. Dzieci, które tam uczęszczają zdobywają fundamentalna wiedzę, niezbędną do dalszego etapu edukacji w szkole publicznej. Edukacja w Tanzanii jest niejako przepustką do lepszego życia. Dzieci pilnie i z mozołem uczą się, aby później dostać się do dobrej szkoły, zdobyć zawód i godnie żyć. Już kilkuletnie dzieci potrafią czytać, pisać oraz wykonywać podstawowe działania matematyczne. Są ze swoich umiejętności bardzo dumne. Przekładają swoje obowiązki przedszkolne ponad zabawę i beztroskie dzieciństwo, aby móc zdobywać jak najwięcej informacji o świecie. Z racji specyficznych warunków i ogólnie panującej w tamtym rejonie świata biedy, dzieci nie mają najpotrzebniejszych materiałów piśmienniczych, które są niezbędne do nabycia podstawowych umiejętności. Aby umożliwić dzieciom start w edukację zdecydowaliśmy się jako szkoła pomóc im w sposób materialny. Uczniowie w Polsce mają do dyspozycji tysiące propozycji kolorowych wyprawek. Dzieci w Tanzanii niestety nie mają nie tylko wyboru, ale przede wszystkim pieniędzy na najprostsze narzędzia jak ołówek, gumka do mazania czy zeszyt. Dla nas jest to niewyobrażalne, że w XXI wieku wciąż zachodzą takie różnice kulturowe i majątkowe. Dlatego chcemy zebrać i wysłać najpotrzebniejsze elementy wyprawki szkolnej oraz pieniądze na jej uzupełnienie na miejscu. Niektóre pomoce naukowe z różnych względów nie mogą zostać zakupione w Polsce, dlatego zostaną przekazane na ten cel pieniądze. Część funduszy zostanie także przeznaczona na pokrycie kosztów związanych z wysyłką zakupionych materiałów. Pomoc materialna jest niezwykle istotna, jednak dodatkowo chcieliśmy włączyć w to dzieło także pomoc duchową i wsparcie modlitewne dla Księdza Krzysztofa oraz jego parafian w postaci Mszy Świętych w ich intencji oraz modlitwy Anioł Pański na terenie naszej Szkoły.

 

Nie tylko dzieci z Afryki są dla nas istotne w kwestii wyrównywaniu szans do lepszej edukacji. W Parafii św. Brata Alberta w Krakowie, na której terenie mieści się nasza Szkoła, znajdują się dzieci,którym także potrzebna jest pomoc materialna. Nie będzie ona miała takiego wyrazu jak dla dzieci w Tanzanii, ale da poczucie spokoju, pewności siebie oraz radości dla obdarowanych. Tu pomoc będzie dobierana indywidualnie do potrzeb - w zależności od braków w uczniowskiej wyprawce.

 

Cele projektu

Głównym celem naszego projektu jest zaopatrzenie w przybory szkolne przedszkola w Ibutu w Tanzanii oraz najbardziej potrzebujących dzieci ze środowiska lokalnego (parafia św. Brata Alberta w Krakowie).


 

Jak chcemy osiągnąć nasz cel?

 

Nasz cel chcemy osiągnąć w następujących formach:
a) zbiórki przyborów szkolnych

  • biuro Grup Apostolskich Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej oraz Diakonia Ruchu Światło – Życie Archidiecezji Krakowskiej 18.11 – 18.12. 2019 roku,

  • Katolicka Szkoła Podstawowa Ruchu Światło – Życie im. ks. F. Blachnickiego w Krakowie 2.12 – 20.12.2019 roku,

b) zbiórka pieniędzy na pokrycie kosztów wysyłki materiałów oraz dokupienie dodatkowych pomocy dydaktycznych na miejscu w Tanzanii

  • Szkolny Kiermasz Bożonarodzeniowy – 16-17.12.2019 roku,

  • Ekologiczny Kiermasz Roślin – 12.02.2020 roku (o Kiermaszu więcej można przeczytać TU)

 

 

Cały projekt będzie trwał od listopada 2019 roku do kwietnia 2020 roku.

Zapraszamy do śledzenia nas na Facebooku!